Ana Sayfa / Analiz & Röportaj / Toplumsal Buhranlar ve Allah’ın Kitabını Gizlemek

Toplumsal Buhranlar ve Allah’ın Kitabını Gizlemek

Arap ülkelerinde –beldelerimizde- garip toplumsal suçlar duymaya başladık!

-Bir anne çocuklarını asıyor!

-Bir baba çocuklarını Siyanür ile zehirliyor!

-Bir genç, sevdiği kız onunla evlenmeyi reddettiği için onu öldürüyor!

-İki aşiret arasında bir çekişme ortaya çıkıyor. Meselenin arka planında ise iki kişi arasında üniversitedeki bir kız öğrenci için cereyan eden rekabet var!

-Nesebi belirsiz bir genç kız sığınacak bir yer bulamadığı için intihâra kalkışıyor!

-Bir genç, baba mirasının dağıtılmasındaki anlaşmazlık sebebiyle annesini ve kardeşlerini öldürüyor!

Daha nice haberler ve öyle yoğun bir şekilde artıyor ki sanki insan kendisini son seferinde hata ile yanlış bir uçağa binip, suç ve şiddet ile tanınan Chicago’ya gitmiş gibi hissediyor!

Bu vakıalar, insanlarda ciddi bir tıkanıklık durumu olduğunu gösteriyor. Bu da Allah’ın mükemmel ve kapsamlı bir şekilde indirdiği Şeriat’ın (insanlardan) saklanıp, gizlenmesinin neticelerinden biridir. Çünkü “Allah sizden (yükünüzü) hafifletmek ister.” (Nisa: 28)

Samimi hatipler ve minberler nerede acaba?

Samimi, ihlâslı olanlar var, eğer minbere çıkmalarına izin verilirse Allah’ın izniyle bu acı verici olayların azalmasına katkı sağlayabilirler lakin onların da kanatları kesilerek hutbe (vaaz) vermeleri yasaklanmıştır.

Bu hatiplere yasak koyan veya izin verenler için en mühim şey, Hatib’in (vaaz veren) cumhurbaşkanına uzun ömürlü olması için dua etmesi ve karar vericilerin (yetkililer) yaptıklarını eleştirmemesidir. Ondan sonra boş ver halk 600’e gitsin… (Yani “Cehennem’e gitsin”-çevirmen)

Bir kız mı intihar etti? Ondan başka milyonlarcası daha var. Birisi mi öldürülmüş? Hapisler var. İnsanlar stres içindeler mi? (Ne yapsınlar?) Başlarını duvara çarpsınlar, yoksa Anason içsinler!!

Her ne olursa olsun, sâdık davetin karşısında hiç kimse duramaz! Ama bu davetin nurunu birçok insandan saklayıp gizleyenler, bu her daim işittiğimiz suçların günahlarını yüklenecekler.

“Böyle yapmakla, Kıyamet Günü’nde kendi günahlarının yükünü bütünüyle, yoldan çıkardıkları bilgisiz kimselerin yükünü de kısmen üzerlerine almış olurlar. Bir bilseniz, bu yüklendikleri ne kötü bir yüktür!” (Nahl: 25)

İyad Kunaybi

Tashih: Kulliyetu Neva

في بلاد العرب (أوطاني) أصبحنا نسمع عن جرائم مجتمعية عجيبة:
– أمٌّ تشنق أطفالها
– أبٌ يسمم أبناءه بالسيانيد
– شاب يقتل فتاة أحبها لأنها رفضت أن تتزوجه
– صراع بين عشيرتين على خلفية تنافس بين اثنين على طالبة في الجامعة
– فتاة مجهولة النسب تحاول الانتحار لعدم وجود مأوى
– شاب يقتل أمه وإخوته لخلاف على ميراث الأب
وغيرها الكثير، وبكثافة متزايدة تُشعر المرء وكأنه في آخر سفر أخطأ فركب الطيارة المتجهة إلى شيكاغو المشهورة بالعنف والإجرام!
هذه الظواهر تعبر عن حالة احتقان شديدة لدى الناس، وهي إحدى ضرائب تغييب الشريعة بشمولها وكمالها التي أنزلها الله لأنه: (يريد الله أن يخفف عنكم).
أين الخطباء المخلصون والمنابر؟
المخلصون موجودون، ولو تُركوا يعتلون المنابر فلديهم ما يساهم بإذن الله في الحد من هذه الظواهر الأليمة، لكنهم مقصوصو الجناح ممنوعون من الخطابة.
أهم شيء عند من يمنعهم أو يسمح لهم هو أن يدعو الخطيب للحاكم بطول العمر وألا ينتقد تصرفات أصحاب القرار، وليذهب الشعب بعدها إلى 600 …….
فتاة انتحرت؟ هناك ملايين غيرها، شخص قتل؟ السجون موجودة، الناس متوترون؟ يضربوا راسهم بالحيط أو يشربوا يانسون.
على كل، الدعوة الصادقة لا يقف في وجهها شيء، لكن سيبوء من حجبوا نورها عن كثير من الناس بآثام الجرائم التي أصبحنا نسمعها كل حين، ((ألا ساء ما يزرون)).

İlginizi Çekebilir

Dr.İyad el-Kuneybî: “Şeriatın tatbikinden önce toplumun problemleri çözülmesi gerekir, diyenlere…”

Tevhidi davet çalışmalarından dolayı hapiste bulunan Ürdün’deki değerli âlim Dr. İyad Kunaybi’nin 30 bölümlük “Şeriata Destek” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir