Ana Sayfa / İlim & Davet / İyad Kuneybi: “Kalbin Hayatını Test Et”

İyad Kuneybi: “Kalbin Hayatını Test Et”

Kardeşlerim ve kız kardeşlerim akıllı insan ruhunun sıhhatine, cesedinin sıhhatine göstermiş olduğu önemden daha fazla önem gösterir. Bu sebepten dolayı kişi her zaman kendi nefsine şunu sorar: Acaba kalbim selim mi ya da onda bir takım hastalıklar var mı? Bu sorunun cevabını bulabileceğin basit bir sınav var. Ve bu sınav seni imtihan edecek olan herhangi bir kişiye ihtiyaç duymamaktadır. Bu sınav Kuran’ın senin üzerindeki etkisi ile ölçülmektedir.
O halde buna delalet eden ayetler hangileridir?
Allahu Teala İsra Suresi’nde şöyle buyurmaktadır:
“Kuran’da müminler için rahmet ve şifa olacak ayetler indiririz ve o kuran zalimlerin ise yalnızca hüsranını arttırır”

Eğer Kuran’ın nefsine şifa verdiğini görüyorsan ve üzüntünü giderdiğini hissediyorsan ve aklını ıslah ettiğini düşünüyorsan ve kuran, ruhunu harekete geçiriyorsa… şartlar ne olursa olsun Kuran okuduğunda ya da onu dinlediğinde bunları hissediyorsan Allah’ın rahmeti seni sarıp kuşatmış ve kalp damarlarına kadar girmiş demektir. Sana müjdeler olsun bilki sen müminsin çünkü kuran, insanların hepsi için değil yalnızca müminler için şifadır.

Eğer Allah bunu senin için takdir etmemiş ise ve Kur’an sen de herhangi bir tesir bırakmıyorsa, onu dinlediğin zaman hatalarından vazgeçmiyorsan ve onu dinledikten sonra itaate daha fazla sarılmıyorsan…bilki bu haller yalnızca zalimlerin başına gelen hallerdir ve bu hale düşmekten Allaha sığınırız. Onlar ki hevaya tabi olup nefislerini fitneye arz etmekle kendilerine zulmetmişlerdir ve kendileri için hayırlı olandan mahrum kalmışlardır.

Onlar kendi nefislerini kuran nimetinden mahrum bırakmışlardır. Allah Teala insanlardan bir taifeyi Tövbe Süresinde kalpleri katılaştı olarak vasıflandırmaktadır. Ve şöyle buyurmaktadır:
“Bir süre nazil olduğu zaman hemen birbirlerine sorarlar bu sizin İmanınızı arttırdı mı?” Biliyoruz ki Allah Teala Kuran’ın imanı arttırdığını söylemektedir. Onlar da birbirlerine sorarlar ya fulan bu senin imanını arttırdı mı? ve diğeride cevap vererek derki: “hayır”. Sonra soruyu soran kişi derki benim de imanımı arttırmadı. Onlar Kuran’ın hiç kimsenin imanını arttırmadığını zannederler işte böylece onların kalpleri kaskatı oldu.

Allah Teala onların bu sorularını apaçık bir şekilde cevaplayarak ayıbın Kuran’da değil onların artmayan bir imana sahip olmalarından kaynaklandığını belirtmektedir. Bilakis ayıp kuranı dinleyendedir. Allah şöyle buyurmaktadır: “İman edenlerin ise imanları artar ve işte müjdelenecek olanlar da onlardır.”

İman kalplerinde kök salar Allah’a olan itaat de dinçtirler. Kuran’da müminlere verilecek olan mükafattan dolayı mutluluk duyarlar ve nefislerinde huzur hissederler.
Amma hissiyatı bozulmuş olanlar için Allah Teala Şöyle buyurmaktadır: “Kalplerinde hastalık olanların ise, pisliklerine pislik katmış (küfürlerini artırmış), böylece kâfir olarak ölüp gitmişlerdir.”

Kardeşlerim bu ayetin bir daha vücut bulmayacak münafık bir taife için söylendiğini zannetmeyin. Bilakis bizden herkes bu sorun kendisinde var mı diye kendi nefsini teftiş etsin.

Sen arabana bindiğinde ya da dükkanını açtığında ya da sabahleyin ofisine giderken kurani Kerim’i açıp dinliyorsun ve bir kaç dakika sonra kuranı durdurup seni Allah’tan gafil bırakan içerisinde münker dolu olan müzikli şarkıları açıyorsun. Şimdi kuran senin İmanını arttırmış oluyor mu? Eğer İmanın kuvveti artmış olsa kurandan sonra batıl dinleyebilir misin?

Bu dersimizden istifade edilenler:
Kuran’dan etkilenmen kalbinin selametini gösteren hassas bir testtir.
Allahtan temennim Allah’ın hepimizi Selim bir kalp ile huzuruna toplamasıdır.
Kuran ile Hayat Buluruz Silsilesi 2

Dr. İyad Kuneybi

Mütercim: Ebu Haris
https://t.me/EbuHaris

İlginizi Çekebilir

Dr. İyad Kuneybî: Taviz Fıkhı – 1. Bölüm (Türkçe Video & Metin)

Ümmet-i İslam Medya, Ensar Mescidi tarafından medya kuruluşumuza özel tercüme edilen Dr. İyad Kuneybî’ye ait …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir