Ana Sayfa / Analiz & Röportaj / Düşmanın Mısır ve Şam’da Uyguladığı Planın Benzerliği

Düşmanın Mısır ve Şam’da Uyguladığı Planın Benzerliği

Bazen düşünceler, ayrıntılar çok farklı olsa da çok benzer olabilir, İslam’a karşı yapılan bu yeni atakta, Mısır’da olanın tekrarını görüyorum.

Mısır’da;

1: İhvana, iktidara çıkmaları için izin verildi.

2: Onları çok baskılı bir durumun içine koydular, ve bu durum, onların menheci bir zayıflık olmasıyla birlikte, bir çok yanlışa düşmelerine neden oldu.

3: Derin devletin medyası yoğun bir şekilde bu yanlışlara odaklandı, ve abartılı bir şekilde yaydı, hatta olmayan şeyleri de ekledi üzerlerine.

4: Daha sonar onlara karşı açtığı savaşı, İslam’a savaş açmak için bir perde olarak kullandı, bu durum doğru menheci karalamaya kadar yürüdü, peygamberin fetihlerini Arap saldırısı olduğu algısını yaydılar ve Mısır’da İslam’ın kimliğini yok etmeye çalıştılar. Ve buna itiraz eden herkes, ihvandan fikri ve menheci olarak uzak olsa dahi ihvancı olarak tasnif ediliyordu.

Şam’da;

1: Uluslararası rejim güçleri, Devle cemaatinin (IŞİD – çevirmen) karşısında erken bir vakitte durmak istemediler, ve Devle’nin ele geçirdiği bölgeler az da olsa biraz istikrarlı olması için bırakıldı ve hiç yoğun bombardımana tutulmadı.

2: Küresel güçler, Devle cemaatinde bulunan aşırılığı fırsat bildi ve içinde bulunan bazı ajanlarıyla öldürme eylemlerinin önünü açtı. Örnek olarak Nusra’dan ayrılan ve Devle’ye yeni katılan “Ebu Katada El Masri”nin yaptığı açıklama, twitter hesabından şöyle dedi, “Bazı kardeşlere hapislerdeki işkenceler ve eziyetlerin sebebini sordum, onlardan birisi bana, oradaki sorumlu kişisinin İngiltere ajanı olduğunu keşfettiklerini söyledi”.

Bu aşamadaki hedef Devle’yi yok etmek değildi, tam tersi, onu yanlışlar yapmaya sürüklemek ve bu yanlışlar üzerinden bazı şeyleri gerçekleştirmekti.

3: Dünya medyası (kendisinin de ortaya çıkmaları için katkıda bulunduğu) bu yanlışlara yoğun bir şekilde odaklandı, hatta olmayan yanlışları bile eklediler.

4: Şimdi Devle’ye karşı yapılan savaş, İslam’a karşı olan savaşa bir perde olarak kullanılıyor. Bu öyle bir savaş ki, Devle’den başka diğer tüm İslami gruplara da karşı olacağını düşünüyoruz, ve buna karşı çıkan herkes, Devle’den menhec ve fikri olarak farklı olsa da, Devle’nin düşmanı olsa da “Devleci” olarak tasnif edilecektir.!

Müslümanları, hep beraber tek vücut olup Allah’ın ipine sarılmalarından ve birbirlerine zulmetmeyi bırakmalarından başka bir şey bu düşmanların planlarından kurtaramaz. Allah subhanehu ve teala diyor ki; “Sabreder ve sakınırsanız, onların hilesi size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz ki, Allah, onların yaptıklarını kuşatmıştır.”

Not;

Burada makalenin hedefi, İhvan ve Devle cemaati arasında bir karşılaştırma yapmak değildir. İki tarafın yanlışlarını bir tutmak da değil, yani bazı kişilerin bunu öyle anlayacağı gibi değil. Bu yüzden grubunu savunan kişiler zamanlarını bu ayrıntıyla boşuna kaybetmesinler, çünkü burada hedef onları birbirine benzetmek değildir, tam tersi ve özetle, ortak düşmanımızın, Müslümanlarla, menhec farklılığı olmasıyla birlikte yaptığı planı göstermektir, bu kadar taassup ve duygusallığa yeter artık, çünkü herkes hedef altında…

Arapça Aslı: https://justpaste.it/h6bw

İyad Kunaybi

İlginizi Çekebilir

Dr.İyad el-Kuneybî: “Şeriatın tatbikinden önce toplumun problemleri çözülmesi gerekir, diyenlere…”

Tevhidi davet çalışmalarından dolayı hapiste bulunan Ürdün’deki değerli âlim Dr. İyad Kunaybi’nin 30 bölümlük “Şeriata Destek” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir