Ana Sayfa / İlim & Davet / Dr. İyad Kuneybî: ”Şakacı Kişilik”

Dr. İyad Kuneybî: ”Şakacı Kişilik”

Müslümanlardan bir çok kimse şakacı-komik karaktere bürünür oldu. Bu karakter her şeyden espiri üretme çabası içerisinde. İhtiram göstermesi gereken şeylere ihtiram göstermediği gibi onu alay konusu edip ciddiyetten tamamıyla kaçmakta. Ciddiyete ve vakara çağıran kimseler ise mutsuz ve bedbaht kişiler olarak görülmektedirler.

Senelerden beri ‘Yaramaz Okulu’ olarak isimlendirilen tiyatro oyununun, komedi dizilerinin ve tiyatrolarının ürünü olan bu şakacı karakter, ciddiyet ahlakına sabredemez. Hatta o komik karakterin kendi evinde bir matem olsa da o yine komiklik yapmanın peşindedir.

Hatta bu karakter acı tabiatını ıslah etmek varken, kendisini rahatlatmak için kabih (çirkin, yakışıksız, kötü, fena) espirileri tercih eder. Aynı şekilde bu acı tabiatını bizzat espiri konusu yapar. Yine komiklik olsun diye yeryüzünü ifsat eden yöneticilerin ve avanelerinin etrafa yaydığı zulümlerini espiri konusu yapar. Öfkelenen bilinçleri fayda vermeyecek aptalca bir yatıştırmayla yatıştırır.

Bundan dolayı, hükümet hakkında nükteli söz söyleyen yazara ve vakıa ile alay edici karikatürler çizen ressama cumhurbaşkanı, melik veya bakan tarafından saygı gösterildiğini görmen seni şaşırtmasın.

En büyük zulüm olan; insanlara ihanet ve zulmedip sonra bu ihanet ve zulüm karşısında espiri konusu yapıp katıla katıla gülme de hangi menfaat vardır.

Komik şahsiyet, alay ve nükte konusunda artık faydalanamayacağı bir merhaleye girmiştir. Hatta faydalanmak şöyle dursun bu alay güdüsü ona bazı problemlerle, düşmanlıklarla, kötülüklerle, kötü anlaşılmayla, heybetin kaybolmasıyla ve ihtiramı kaybetmeyle karşı karşıya kalmasına sebebiyet verecektir. Bütün bunlarla karşı karşıya olmasına rağmen hâlâ alay etmeye ve eğlenmeye devam etmektedirler.

Bu kişiler bağımlılık derecesinde bir merhaleye girdiler ki, kişinin sürekli yaptığı adetleri terk edeceğinden korkulur. Bununla beraber mutlu olacağı şeylere dönmeyi düşünmezler. Sanki onlar ciddiyet yolunu tamamıyla unutmuşlardır ve ciddiyet yolunu yol edinmeyi düşünmezler.

Komik şahsiyet, bir şeyi hakkıyla takdis edememektedir. Bir şeyi hakkıyla tazim edememektedir. Her şeyi alay konusu yapar.

Allah’ın kitabındaki ayetleri, şer’i lafızları, Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in hadislerini, melekleri (aleyhimuselam) veya sahabeyi şaka konusu yapan kimselerin probleminin başlangıç noktası işte bu komik şahsiyettir. Aslında bu kimseler zikrettiğimiz bu şeyleri alay konusu yapmasalar da hiç değilse bunları hak ettikleri tazimle tazim etmiyorlar ve hak ettikleri vakarı onlara gösteremiyorlar. Hatta öyle bir seviyeye ulaştılar ki zikredilen şeylere hak ettikleri değeri vermeye çağıran kimseleri aşırı aksi olarak görüyorlar.

Umulur ki bu, çok şakayı kötüleyen selefi salihin anlayışı üzerine bizlere yardımcı olur. Öyle ki karakterler kendi içinde boş ve acı komik karakterlere inkılap etmesin. Vakıayı değiştirmek ve insanların hidayeti ile mutlu olmak varken dünyasını ve ahiretini helak etmek için önemsiz alaylar, dinine ulaşmayı amaçlayarak yavaş yavaş yayılıyor.

İlginizi Çekebilir

Dr.İyad el-Kuneybî: “Şeriatın tatbikinden önce toplumun problemleri çözülmesi gerekir, diyenlere…”

Tevhidi davet çalışmalarından dolayı hapiste bulunan Ürdün’deki değerli âlim Dr. İyad Kunaybi’nin 30 bölümlük “Şeriata Destek” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir