Ana Sayfa / İlim & Davet / Dr.İyad el Küneybi:”Şam’daki cihada gitmek isteyen gençlere bir çağrı”

Dr.İyad el Küneybi:”Şam’daki cihada gitmek isteyen gençlere bir çağrı”

Dinin sancağını yükseltmek ve mazlumlara yardım etmek için cihada çıkan kardeşlerime;

Esselamu aleykum ve rahmetullah…

Allah sizleri muvaffak kılsın, sizleri doğruya eriştirsin, canınızı Allah(c.c)’a satışınızı ve kurbanınızı kabul eylesin. Kardeşlerim! “Muhakkak ki hatırlatmak müminlere fayda verir” kabilinden, sizlere cihadınız esnasında anne ve babalarınızın rızasını kazanmaya çalışmanın gerekliliğini hatırlatacağız. Onlar cihada çıkmanıza itiraz ediyorlarsa ve siz de onlardan izin almasanız bile cihada çıkmanın hakkınız olduğunu düşünüyorsanız bile, bu onlara iyilik yapmanızın, onlara taltifte bulunmanızın, hoş bir sözle gönüllerini almanızın, onlara tevazu ile kanat germenizin farziyetini düşürmez.

Allah-u Teâlâ’nın, kendisine ortak koşması konusunda çocuğuyla uğraşan anne-babaya ne yapılmasını emrettiğini hatırlayalım:

“Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin…”

Bu emir, çocuğuna baskı yapan, Allah’a şirk koşması için onunla uğraşan anne-baba konusunda! Bununla beraber “Dünyada onlarla iyi geçinin” deniliyor. Şüphesiz ki, senin Müslüman anne ve baban, seninle şer’i olmayan duygusal bir tartışmaya da girseler ; “Dönene kadar senden razı olmayacağız”, “Eğer dönmezsen sana beddua edeceğiz” deseler, hatta Şam’daki cihadın meşruiyeti konusunda bilgisizce ve cahilce laf etseler ve onlarla konuşmanın maneviyatını bozduğunu, kesin kararını zayıflattığını hissetsen bile onlar bu iyiliğe şirk koşmaya çağıran ebeveynden daha lâyıktır.

Sevgili kardeşim, onlardan gelen her şeye tahammül etmek ve onlara iltifatta bulunmak da aynı şekilde cihattır ve üzerine farziyeti hususunda hiçbir fark yoktur. Kim nefsini Allah’a satarsa, her ikisini de vâcib gördüğü sürece bir cihadı diğer bir cihadın yerine seçme hakkı yoktur.

Burada 2 şeye dikkat çekmek istiyorum:

Mücahidlerin ve cihadın meşruiyetini ne kadar çok savunsam da, aynı zamanda hiç kimseye şahsi olarak Suriye’ye gitmesinin gerekliliği konusunda fetva vermedim ve “Suriye’ye cihada gitmemin hükmü nedir?” sorusunun cevabını vermekten de hep kaçındım. Cihadla ilgili çalışmalarda -İslamî çalışmaların bir cüz’ü olarak- çeşitli vasıtalar ile hizmet edilebilir kanaatindeyim, sadece silaha sarılarak değil…

Aynı zamanda, Şam’da ayaklanmalar ve diğer olaylar başladığında ben hapishanedeydim. Halkları bu şekilde ayaklanmaya (devrime) çağıranlardan değilim. Âlimlerin ve davetçilerin kendilerine “Devrime girişelim mi, girişmeyelim mi?” diye sorulduklarındaki rolleri ile devrim başladıktan ve dönüşü olmayan bir merhaleye girildikten sonraki rollerini de tamamen ayırıyorum. Ki bunu “Âlimlerin devrimlerdeki rolü” adlı konuşmamda izah etmiştim.

Umulur ki bu iki açıklama bizim, dinamiklerini, imkânlarını gözden ırak tutarak ve neticelerini araştırmaksızın insanları devrime teşvik ettiğimiz ve sonra da biz evlerimizde emniyet içindeyken onlara silahla cihat etmelerinin gerekliliği konusunda fetva verdiğimiz zannına kapılan kişilerin zanlarına cevap olur!

Vesselamu aleykum ve rahmetullah…

Dr.İyad el Küneybi

Tercüme: Büşra Zehra Çamdalı

Tashih: Kulliyetu Neva

İlginizi Çekebilir

Dr.İyad el-Kuneybî: “Şeriatın tatbikinden önce toplumun problemleri çözülmesi gerekir, diyenlere…”

Tevhidi davet çalışmalarından dolayı hapiste bulunan Ürdün’deki değerli âlim Dr. İyad Kunaybi’nin 30 bölümlük “Şeriata Destek” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir