Ana Sayfa / Analiz & Röportaj / Aksa’yı Kurtarmak İçin Ne Yapabilirim?

Aksa’yı Kurtarmak İçin Ne Yapabilirim?

Bu soru tıpkı şu soruya benziyor: “Binanın 4.katını yapmak için ne yapabilirim?” Cevap çok basit: İlk üç katı yapmalısın!

-“Ama durum çok acil… Onu her an yıkabilirler!”

-Bilmiyorum ki 4.kat, kardeşi olan diğer katlardan önce aceleyle mi bina edilmişti!

Aksâ işgalinin önemli sembolik bir yönü var: Yeryüzünün en temiz mekânlarından biri, mahlûkatın en necis olanlarının işgali altında: Yahudiler!

Aksâ’nın işgali, saygınlığının çiğnenmesi ve yıkılmakla tehdit edilişi, ümmetin düşmanlarına tâbi olan ve ümmetin günahlarından ötürü onlara musallat edilen azgın tağutlar tarafından İslam ülkelerinde yapılan işgallerin doruk noktası oldu. Böylece Müslümanların canlarına, mallarına ve hürriyetlerine tahakküm ediyorlar ve onları İslam’ın iktidarından, adaletinden ve rahmetinden mahrum bırakıyor, İslam ülkelerini yağmalanması mubah duruma getiriyorlar. Aksâ’yı yardımsız bırakmak üzere her ülke halkını da kendi canlarıyla meşgul ediyorlar.

Aksâ, ancak Müslümanların nefisleri şehvetler, şüpheler, kalbi hastalıklar ve gafletle kirletildikten sonra kirletilmiştir.

Aksâ’nın başına gelen her şey ümmet için zillettir. Bu da Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellemin bahsettiği zillet hallerinden biridir: “Allah sizin üzerinize öyle bir zillet musallat eder ki, siz dininize dönünceye kadar o zilleti sizden kaldırmaz…” İşte genel manasıyla bu şekilde.

Mademki Aksâ’nın işgali, ruhların ve İslam ülkelerinin işgalinin doruk noktası oldu, o halde onun özgürleştirilmesi de ancak bu kölelikten kurtulmak için özgürleşmeye yönelik çabaların doruk noktasındayken olacaktır.

Allah’ım bizi bu iki özgürleştirmenin de askerlerinden kıl.

Allah-u Teâlâ Âlem…

19/10/2014 – Dr. İyad Kunaybi

Çeviri: Kulliyetu Neva

İlginizi Çekebilir

Dr.İyad el-Kuneybî: “Şeriatın tatbikinden önce toplumun problemleri çözülmesi gerekir, diyenlere…”

Tevhidi davet çalışmalarından dolayı hapiste bulunan Ürdün’deki değerli âlim Dr. İyad Kunaybi’nin 30 bölümlük “Şeriata Destek” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir